Alvarinho

alvarinhoo_ořez

Alvarinho je bílá odrůda druhu Vitis Vinifera a pochází ze severozápadu Pyrenejského poloostrova. Jedná o nejušlechtilejší odrůdu bílých hroznů z Portugalska a produkuje velmi kvalitní víno.

Odrůda Alvarinho je jednou z nejvýznamnějších portugalských odrůd révy vinné, která je zodpovědná za úspěch prvních portugalských monovarietálních vín.

Je to velmi stará odrůda, a ačkoli je výnosnost nízká, jedná se o velmi energickou révu. Široce rozšířená v podoblasti Monção a Melgaço produkuje malé okřídlené, ne příliš kompaktní trsy. Hrozny jsou střední velikosti, kulaté a nažloutlé, při vyzrálém stavu se objevují růžové tóny.

To vytváří víno s intenzivní, výraznou, jemnou a komplexní vůní, od kdoule, broskve, banánů, citrónů a liči (ovocný charakter), květu pomeranče a fialky (květinový charakter), lískových a vlašských ořechů (ořechový charakter) a medu (karamelizovaný charakter). Chuť je komplexní, měkká, kulatá, harmonická, plná a vytrvalá.

Podoblast zahrnuje obce Monção a Melgaço, které se těší velmi zvláštnímu mikroklimatu. Je vystaveno Atlantiku a klima se vyznačuje vysokou dešťovou srážlivostí, vlhkostí vzduchu, mírnými teplotami s malými výkyvy, což dodává vínu Alvarinho jedinečné vlastnosti.

Historie obou obcí, Monção a Melgaço, které tvoří podoblast, sahá více než 700let do minulosti. Obě města jsou zdobena velkolepými hrady, které bránily území od doby, kdy Portugalsko získalo nezávislost.

Město Monção je územím s tradicí pěstování vinné révy. Podle několika dochovaných písemných záznamů, máme k dispozici informaci, že listina udělená králem Alfonsem III. ze dne 12.března 1261, uznává držení vinic obyvateli Monção a tím ukazuje na význam města již v této době.